
У Грчкој, Турској, Албанији, Сјеверној Македонији и даље бјесне шумски пожари.
Драматично је у Грчкој, гдје су најгори пожари у посљедњих 30 година однијели и прве жртве.
Двије особе су настрадале, 20 повријеђено, а више области је под високим степеном узбуне.
Широм Грчке још једна тешка ноћ за грађане и ватрогасце који се боре са више од 150 шумских пожара. Међу првим жртвама је ватрогасац-волонтер.
Најтеже је у насељима око Атине, гдје се води борба за сваку кућу.
Јаки вјетрови и екстремно топло вријеме отежавају напоре 700 ватрогасаца, мјештана и појачања са Кипра, из Француске и Украјине. На хиљаде људи је евакуисано, уништене су куће, аутомобили, фабрике.
На острву Евија, стотине људи су напустили домове. Пожари су раширени с краја на крај другог по величини грчког острва. Гори и на Пелопонезу.
– Ангажујемо све што можемо у гашењу пожара, који су без преседана и брзо се шире. Сва спаљена подручја биће поново пошумљена. Влада ће значајно промијенити политику заштите од пожара и поплава – навео је грчки премијер Киријакос Мицотакис.
Απίστευτες εικόνες από πλοίο στη Λίμνη Ευβοίας που απομάκρυνε κόσμο από τις ακτές όπου έφτασε η μεγάλη πυρκαγιά την Παρασκευή 6 Αυγούστου 2021.
Βίντεο Stavros Dev pic.twitter.com/bSrb7BbfEu— meteo.gr – Ο καιρός (@meteogr) August 6, 2021
У Турској евакуисано више од 36.000 људи, највећи пожари у Русији за 100 година
На југу Турске ватрогасци контролишу око 200 пожара, али и даље има 12 жаришта на обали Средоземног и Егејског мора. Уништено је на десетине хиљада хектара шума и земљишта, осам особа је страдало, а хиљаде Турака и туриста напустило је домове и хотеле. Из Мармариса и Бодрума евакуисано је 36.000 људи.
Више од три милиона хектара изгорјело је у 250 шумских пожара у Русији, какви нису забиљежени у посљедњих 100 година. У Сибиру је евакуисано неколико села, а надлежни су упозорили да су многе пожаре изазвали људи.
И на југу Италије бјесни на стотине пожара, углавном на Сицилији и у Калабрији.
Пожари у Сјеверној Македонији не јењавају, а најкритичнија је ситуација у Пехчеву и Берову. Против ватрене стихије бори се 350 људи, а гашење отежава вјетар.
Полиција у Црној Гори је ухапсила пиромана, за кога је на основу снимка утврђено да је подметнуо пожар у Подгорици и угрозио стамбене објекте.



