Начелник општине Соколац Милован Бјелица данас је одржао састанак са представницама Фондације „Лара“ из Бијељине, која се бави питањем заштите жртава породичног насиља у Републици Српској.
Правни савјетник Фондације „Лара“ Слађана Миловановић истакла је да је циљ састанка био да се пронађе најбоље рјешење, првенствено за мајку и дијете који су жртве насиља у породици, али и сексуалног и било ког другог облика родно заснованог насиља.
– Радује нас чињеница да је у самој администрацији код начелника општине Соколац, овај проблем препознат као велики и да су спремни да предузму одређене кораке да бисмо сви заједно радили на његовом рјешавању. Покривамо источни дио Републике Српске а капацитет Сигурне куће је двадесет корисница – казала је Миловановић.
Према ријечима начелника Милована Бјелице, на састанку је договорено да се у наредних неколико седмица потпише споразум о сарадњи између општине Соколац и Фондације „Лара“, гдје би општина на годишњем нивоу суфинансирала одређена средства за рад. Сигурна кућа би била на услузи и становницима ове локалне заједнице, уколико се укаже потреба за тим.
– У сарадњи са Центром за социјални рад и осталим надлежним институцијама, Општина ће сарађивати са Фондацијом „Лара“. Желим да нагласим да општина Соколац ни у каквом случају не толерише насиље у породицама на територији наше локалне заједнице, али и шире. Даћемо све од себе да се такве појаве елиминишу и већ смо у више случајева дјеловали превентивно. Озбиљно ћемо стати иза овог споразума и максимално га подржати, јер су у посљедње вријеме учестали проблеми који се дешавају у кругу породица и на подручју наше општине – навео је начелник Бјелица.
Психологиња у Сигурној кући Фондације „Лара“ Гроздана Панић изјавила је да ради у директном контакту са женама и дјецом који се доживјели неки вид насиља у породици.
– Сигурна кућа, осим смјештаја, хране и основних хигијенских потреба пружа бесплатну психо-социјалну подршку, затим правну и медицинску. Задатак нам је да жена буде оснажена и спремна да преузме свој живот у властите руке и доноси самостално одлуке. Са женама бораве и дјеца, која уколико су школског узраста настављају своје образовање и имају сву подршку током обављања школских активности и имају обезбјеђену пратњу до саме школе. Женама помажемо приликом успостављања контакта са послодавцем у проналаску посла, а све у складу са њиховим интересовањем и капацитетом. Успостављена је и СОС линија – 1264, доступна у сваком моменту, на којој ради наш стручни тим, гдје правница, психологиња и социјална радница пружају подршку приликом контакта – појаснила је Панићева.
Фондација „Лара“ до сада је успоставила сарадњу са општинама Лопаре и Угљевик.
У Републици Српској постоје још двије сигурне куће, у Бањалуци и Модричи, док се у Федерацији Босне и Херцеговине налази пет сигурних кућа.