Већина нас дан почиње великом грешком. Прочитајте како треба да започнемо јутро да бисмо уживали у енергији до краја дана.
Шта прво радите када устанете ујутру? Да ли се окрећете умјесто да устанете? Или се можда лијено упутите према кухињи да бисте уживали у ароматичној кафи? Колико људи, толико ритуала. Ипак, једно је сигурно – већина нас дан почиње озбиљном грешком. Сазнајте шта би требало да урадите ујутру да бисте уживали у енергији до краја дана.
Први „смртни гријех“ са којим се сви суочавамо јесте да стално живимо у журби и трчању. Почињемо да јуримо одмах од устајања, обично неиспавани. Онда може да буде само горе. Како започињемо дан од велике је важности. Прочитајте шта савјетује доктор Михал Домашевски на свом Јутјуб каналу. Постоји неколико начина који могу да олакшају почетак.
Прва грешка: Још пет минута…
Шта радите када ваш аларм на телефону почне да звони? Искључите га и…? Већина нас не устаје из кревета одмах након буђења, већ кратко одспава. „Још пет минута“ звучи веома безазлено, а заправо одузимамо много енергије у старту. Како истиче стручњак за спавање Тимоти Моргенталер, већина научника за спавање каже да нас додатно спавање чини поспаним. Зашто? Зато што током ових неколико или десетак минута нисмо у могућности да прођемо кроз све фазе спавања и будимо се у фази дубоког сна. Ефекат је супротан од замишљеног. Дријемање након буђења чини нас уморнијима.
Друга грешка: Кафа
Када устанемо из кревета, природно тражимо „помоћ“. У овако тешком тренутку волимо да посегнемо за кофеином да нас пробуди и дигне на ноге. Нажалост, испијање кафе након буђења је бесмислено и није нам физички потребно. Штавише, може чак да има супротан ефекат од очекиваног. Према истраживањима, испијање кафе након буђења може да смањи ниво кортизола, хормона стреса одговорног за узбуђење. Ујутру, нивои кортизола су високи и није им потребна додатна стимулација. Најбоље вријеме за кафу је десет сати ујутру, тада ниво хормона стреса почиње да опада и добро би нам дошла мала помоћ.
Шта радити након буђења?
Најбоље је попити чашу воде, још боље са лимуном. Ово је увијек одлична идеја јер нисмо узимали течност најмање неколико сати. Тијело ће нам увек захвалити за добру хидратацију на почетку. Према истраживачу говора тијела Ејми Кади, најбољи начин за успјешан дан је и да се истегнете ујутру. Можете то да урадите у кревету. Зашто је то толико важно?
Према њеном истраживању спроведеном на Харварду, већина људи проводи ноћ у феталном положају, што утиче на ниво стреса који осјећају. Иако положај који подсјећа на склупчану лопту дјелује опуштајуће, након буђења ни тијело ни ум нису задовољни. Испоставило се да се људи који спавају склупчани, буде под већим стресом од оних који слободно леже у другом положају.
Најбољи план устајања
Да би устајање било пријатно, добро је да се држите зацртаног ритуала који ће увести навике које вас стимулишу на живот. Према ријечима стручњака, детаљно планирајте своје јутарње активности.
Отворите прозоре – омогућавање дневног свјетла повећава лучење серотонина. Мрак, међутим, изазива повећану поспаност.
Попијте чашу воде – послије цијеле ноћи, вашем тијелу је потребна хидратација.
Једите доручак – најкасније пола сата након буђења. Захваљујући томе, добићете енергију и обезбиједићете одговарајућу хормонску равнотежу и метаболизам у тијелу. Недостатак доручка савезник је метаболичких болести.
Додајте оно што волите у свој план – нпр. читање новина или туширање.
Када устајање постане структуриран и редован дио вашег дана, осјећаћете се много боље током дана. Такође ћете избјећи непотребан стрес изазван претјераним спавањем и трком. Запамтите, ваше тијело воли редовну рутину.