Јавно предузеће Шуме Српске у периоду од 1. јануара до 15. октобра ове године остварило је само 66 одсто годишњег плана производње, открива Kапитал.

Према подацима из Шума РС до којих је дошао овај портал, ниједно шумско газдинство није испунило план производње у наведеном периоду.

Из Шума Српске признају да је остварена сјеча за девет мјесеци 2024. године мања од планиране за 15 одсто, извоз за десет, а отпрема за 19 одсто, али да су у односу на исти период прошле године и сјеча и извоз већи, док је отпрема на прошлогодишњем нивоу.

– Овај заостатак у односу на план настао је због застоја у реализацији ниже вриједних сортимената. Да би се исти надомјестио до краја године, потребно је пронаћи тржиште за ниже вриједне сортименте уз услов да временске прилике у последња три мјесеца буду повољне без већих сњежних падавина – наводи се у одговору Шума Српске на питања Kапитала.

Из Шума Српске кажу да је шест организационих дијелова имало пребачај у производњи за прва три квартала.

– Десет организационих дијелова извршило је производњу у распону од 80 до 99 одсто, пет је остварило производњу од 70 до 79 одсто, а седам организационих дијелова имало је остварење испод 70 одсто – наводи се у одговору.

Они даље кажу да је неопходно да у четвртом кварталу све фазе производње – сјеча и израда, привлачење и реализација буду извршене преко 30 одсто планираних годишњих радова како би јавно предузеће позитивно пословало на крају године.

– Овдје се, прије свега, мисли на реализацију шумских дрвних сортимената која је у подбачају у односу на годишњи план са 36 индексних поена – наводи се у одговору Шума Српске, чиме се практично признаје да ће ово јавно предузеће тешко изаћи на зелену грану до краја ове године.

А да ће у четвртом кварталу тешко поправити пословни резултат показују подаци до којих је дошао Цапитал који кажу да су сви организациони дијелови за првих 15 дана октобра остварили пад производње. Највише је подбацио Центар за газдовање кршем који је у односу на годишњи план реализовао само 23 одсто производње.

Највише подбацило ШГ Панос

Када је ријеч о шумским газдинствима, најлошији резултат има ШГ Панос Вишеград које је испунило само 41 одсто плана. Интересантно је да је директорица овог газдинства Јелена Сусловски заједно са свим запосленим недавно поднијела тужбу против Шума РС због неисплаћене плате.

Послије Паноса, најлошији резултат имају ШГ Рудо (42 одсто), Ботин Невесиње (45 одсто), Бирач Власеница (47 одсто) и Зеленгора Калиновик које је добацило до 50 одсто годишњег плана производње.

Остала шумска газдинства остварила су план у проценту од 51 одсто колико је имало ШГ Добој до 83 одсто укупног годишњег плана производње колико је до 15. октобра остварило ШГ Маглић Фоча.

Поред Маглића само још ШГ Чемерница из Кнежева је остварило више од 80 одсто или прецизније 81 одсто укупног годишњег плана. Међутим и ова два шумска газдинства су подбацила, јер су остварила 96 одсто производње планиране за период од 1. јануара до 15. октобра. То практично значи да ће у наредна два и по мјесеца морати да намире и четири одсто производње коју нису успјела да остваре у наведеном периоду.

Што се тиче осталих газдинстава, садашњи резултати показују да само њих неколицина до краја године можда могу да реализују план производње и то ако им временске прилике буду ишле на руку. То су Височник Хан Пијесак које је до 15. октобра остварило 77 одсто годишњег плана, затим Јахорина Пале са 76 одсто, те Романија Соколац (74 одсто) и можда Приједор (73 одсто), Сјемећ Рогатица (72 одсто) и Борја Теслић са 71 одсто.

Остала шумска газдинства остварила су мање од 70 одсто планиране производње и мале су шансе да до краја године могу да намире заостатак и испуне годишњи план производње.

Према плану Шума РС ове године је планирана производња 2.023.304 кубика шумских дрвених сортимената, а до краја септембра произведено је 1.335.645 кубика или 66 одсто. То значи да би до краја године требали реализовати још скоро 700.000 кубика, а с обзиром на огроман пад потражње, озбиљне количине залиха шумских дрвних сортимената које од раније чекају купце, као и огромно повећање трошкова које је изазвало повећање минималца, Шуме Српске ће пословну годину сасвим сигурно завршити у минусу.

1 КОМЕНТАР

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име