Фото: Профимедиа

Архитекта Маршал Блечер из студија Фокстрот је још пре неколико година направио пројекат „Паркипелаг“ – мала дрвена острвца која плутају у копенхагенској луци.

Становници Копенхагена ће тако добити своје парче плутајућег раја, а све је замишљено као нови јавни простор за опуштање. До острва се може доћи кајаком, чамцем или пливајући. Док лети служе за сунчање и уживање, зими се острвца приближавају и повезују у целине које су предвиђене за концерте и фестивале.

Острво чини дрвена платформа у којој је засађено дрво. Прототип су назвали CPH-Ø1 и он је лансиран 2018, сада праве још три острвца, а планирано је да их укупно буде девет.

Нека од њих ће имати плутајућу сауну, фарму шкољки, плутајуће баште и “саил-ин” кафић.

Паркипелаг острва су прављена ручно у једном од бродоградилишта у Копенхагену и то традиционалном техником градње бродова и са локалним материјалима. Унутар платформе налазе се рециклиране пластичне флаше које доприносе плутању острва.