О пљачки огромних размјера, мафији, системској корупцији и одговорности СНСД-а, као владајуће странке, подсјетимо, говори се већ годинама. И по медијима, и невладиним организацијама, и у самој Народној скупштини. И овакав расплет сво то вријеме зазива.

Хапшења (па пуштање да се бране са слободе) петорице што бивших што актуелних директора у Јавном предузећу “Шуме Републике Српске” (Славена Гојковића, бившег директора “Шума РС”, Младена Лакића, в.д. директора Шумског газдинства “Сјемећ” Рогатица, Лазе Чаркића, директора ШГ “Панос” Вишеград, Јанка Голијанина, бившег првог човјека ШГ “Височник” Хан Пијесак, те, Страхиње Башевића, директора ШГ “Романија” Соколац), у једној од највећих полицијских акција усмјерених на борбу против корупције, актуелизовано је још почетком 2022. године објављени извјештај о финансијској ревизији овог предузећа за 2020. годину.

Мјесечна крађа 10 милиона КМ

Извјештај је то који је каснио са објавом – једини је из Плана Главне службе за ревизију јавног сектора РС за 2021., који није објављен у тој, него у наредној години. Извјештај који је довео до опструкција рада, блокаде и на крају гашења Одбора за ревизију НС РС у претходном мандату, јер владајућа већина није дозвољавала расправу о њему, због чега је тадашњи предсједник Одбора своје колеге оптужио да штите криминал и корупцију и властите интересе, наводећи да се у “Шумама Републике Српске”, мјесечно краде 10 милиона КМ.

Извјештај је то који је, кад се коначно, у марту 2024. појавио пред посланицима НСРС, на првој сједници на којој су, након 4 и по године опструкција, разматрани негативни ревизорски извјештаји, изазвао бурну расправу, у којој су посланици опозиције констатовали да се ради о организованој, системској пљачки Шума Српске, о шумској мафији, увезаној криминалној хоботници, опасним људима, те доказу да систем заправо не функционише.

У самом извјештају Главне службе за ревизију констатовано је кршење више законских и подзаконских аката. Између осталог Закона о раду, Закона о јавним предузећима, Закона о шумама и Закона о јавним набавкама.

Утврђено је да је шумарска инспекција, у 2020. години, извршила 1100 контрола (што је 70% од укупно планираних), од чега су у њих чак 490 или 45% утврђене неправилности. Што је резултирало са 429 прекршајих налога, 22 прекршајне пријаве, али и свега једном кривичном пријавом, те више десетина информација према тужилаштву и МУП-у РС.

Ревизори су утврдили да Управа предузећа (директор и извршни директори) није именована путем јавног конкурса, како је прописано Законом о јавним предузећима и Статутом Јавног предузећа шумарства „Шуме Републике Српске” а.д. Соколац. А они који су на положај дошли кршењем прописа, наставили су са кршењем истих. Па ни именовање осам вршилаца дужности директора организационих дијелова Јавног предузећа није извршено путем јавног конкурса.

У наставку је констатовано да код појединих организационих дијелова Предузећа не постоје евиденције реализације уговора кроз јединствени регистар уговора, како је то прописано одговарајућим актима. Обрачун минулог рада за сваку навршену годину радног стажа није вршен у складу са Колективним уговором за запослене у ЈПШ „Шуме РС”, који је кршен и на друге начине. Са више лица закључени су уговори о дјелу за послове за која су систематизована радна мјеста, што није у складу са Законом о раду.

И коначно, наплата од купаца за испоручене шумске дрвне сортименте није вршена у складу са одредбама закључених уговора. На дан биланса остала су ненаплаћена доспјела потраживања у износу од преко 17 и по милиона КМ (од чега на сумњива и спорна отпада преко 10 милиона).

Из обимног образложења мишљења с резервом за финансијске извјештаје – из кога се стиче утисак да ништа у пословним књигама није вођено како треба – издваја се закључак да је надокнада за развој неразвијених дијелова општина за 2020. годину, мање обрачуната за најмање 337.836 КМ.

Ревизори су, за отклањање уочених неправилности, грешака и незаконитости, директору ЈПШ “Шуме Републике Српске” дали 24 препоруке. А извјештај, у складу са законском обавезом, прослиједили надлежном тужилаштву.

За сада, нажалост, нема информација да ли је и у којој мјери овај ревизорски извјештај утицао на рад Тужилаштва. Односно, да ли је управо он, и јавна реакција (политичара, медија, НВО) на њега, иницирао истрагу или се само уклопио у истрагу која је у Тужилаштву трајала дуже и која је, из непознатих разлога, кулминирала баш сада, поменутим хапшењима и претресима.

Наду у позитиван расплет овог случаја и у почетак озбиљног обрачуна са системском корупцијом, која се сваки пут јави у сличним ситуацијама (након чега редовно услиједи разочарење) ремети стартна одлучна подршка ухапшенима од стране владајуће странке у Републици Српској – изначе познате по непоштовању правне државе. Која најављује борбу свим средствима. А прије свега оним најпрљавијим. Па се тако и сама импресивна акција Полиције Републике Српске, извршена по наредби Окружног суда у Источном Сарајеву, а под надзором Окружног јавног тужилаштва Источно Сарајево, покушава, већ у старту, дисквалификовати национал-шовинистичком реториком и теоријама завјере, о томе како је то све дјело тужитељице Бошњакиње, која је “са очигледном намјером политизације и из сопственог интереса покушала да криминализује искључиво људе из СНСД-а”, за које се тврди да ће се “у најкраћем року показати да су апсолутно невини и да су одговорно и савјесно обављали своје дужности”.

Но, о пљачки огромних размјера, мафији, системској корупцији и одговорности СНСД-а, као владајуће странке, подсјетимо, говори се већ годинама. И по медијима, и невладиним организацијама, и у самој Народној скупштини. И овакав расплет сво то вријеме зазива.

А реакција из СНСД-а није, заправо, мотивисана одбраном похапшених директора, него страхом од најављеног наставка, односно ширења, истраге, ка стварним центрима корупцие и пљачке јавних средстава и природних богатстава.

Јер, како је то, својевремено, при расправи о ревизорском извјештају о “Шумама Републике Српске”, у НСРС, нагласио посланик ПДП-а Славиша Марковић: „Ко је то омогућио овим људима, ако није била у питању системска корупција, ако нису имали подршку од људи из врха Републике Српске?“.

Или, како то, при истој расправи, рече, посланик Огњен Бодирога: “Ја стварно не могу да вјерујем, људи, шта ви радите. То је за затвора. То је за робије.”

Притом, “Шуме Републике Српске”, у суштини, нису никакав изузетак, него тек дио ширег проблема. Овај случај, наиме, само подсјећа на неријешеност дугогодишњих проблема у управљању јавним предузећима у Републици Српској, посебно онима која управљају природним ресурсима. И на незаконитости и корупцију у том контексту. И одговорност виших инстанци власти у контроли и надзору над радом јавних предузећа.

Ријечима Вукоте Говедарице, упућеним посланицима владајуће већине, у НСРС: “И овај амбијент који сте ви направили, у континуитету своје владавине, направило је од нас једно политички примитивно друштво и у том политичком примитивизму, увијек нам је ближе интерес партије него интерес државе. А тамо гдје је интерес партије, тамо владају интереси појединаца и интереси појединаца који су себе издигли изнад државе.”. Влада криминал.

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име