У Главном центру за бројање гласова у Сарајеву ради око 200 особа, али исто толико и недостаје како би се на вријеме објавили званични резултати локалних избора који су недавно одржани у БиХ.
По свему судећи, како пишу федерални медији, проблем са недостатком кадрова могао би да одгоди објаву резултата избора, јер Централна изборна комисија БиХ не може да нађе недостајући број особа.
Уз то, нико неће да ради за сатницу која не износи ни шест КМ, наводе упућени у ову проблематику.
Подсјећамо, да је пребројавање гласова локалних избора почело 6. октобра и да још увијек траје.
Како пише Аваз, у Главном центру за бројање у Сарајеву ради отприлике 200 особа на бројању гласова. Међутим, тај број је знатно мањи у односу на претходне године. ЦИК БиХ тражи нове раднике за сатницу од 5,90 КМ. Хоће ли недостатак радника за бројање утицати на пролонгирање објаве резултата избора?
– До сада је избројано готово све што се тиче непотврђених гласачких листића, у одсуству, у дипломатско-конзуларним представништвима и путем мобилних тимова. Интензивно радимо на бројању гласова путем поште којих има верифицираних више од 25.000, али то није 25.000 листића већ преко 50.000 јер је ријеч о локалним изборима – рекла је Ирена Хаџиабдић, предсједница ЦИК БиХ, преноси ФТВ.
Бивши члан ЦИК БиХ Вехид Шехић позива да им се јаве људи који су некад били дио изборне администрације.
– Појачаће се контрола, постоје контролори, то је транспарентан процес који би требало да онемогући било какве малверзације – рекао је он.
Центар за бројање ради 24 сата и мјесто је гдје се ради контрола и паковање бирачких коверти које су пристигле из општина, као и комплетна пошиљка која пристиже из иностранства.
ЦИК БиХ мора ријешити потенцијални проблем, јер закон јасно прописује да гласови морају бити пребројани у оквиру 30 дана.
– То је одговоран посао и то морају радити савјесни људи. Зашто они одустају, то мени није познато, али ЦИК БиХ мора подузети све мјере да се тај изборни процес заврши како предвиђа Изборни закон – подсјећа Шехић.
У међувремену, из Централне изборне комисије БиХ поручују да су подузете све законом предвиђене процедуре и да се очекује да би Комисија у законски предвиђеном року могла потврдити резултате локалних избора за све изборне јединице.
Уз ово објашњење, из ЦИК БиХ поручују да се након поновног позива пријавило неколико стотина заинтересованих за овај ангажман, што значи да не постоји препрека да изборни резултати буду у законски прописаном року.
Оно што је проблем, према мишљењу Вехида Шехића, јесте што је излазност мала и велики број грађана не користи своје право, али то је већ нови проблем који захтијева системско рјешење.