Јелка Шајић из Бањалуке, од које су два непозната нападача отели око два милиона марака, изјавила је да је један био тамнопут, црн и лијеп “к’о лутка” и да ништа нису говорили, а неком од њих је тада испао сузавац.
Она је свједочила на почетку суђење држављанину Грузије Нои Твалабешвилију (41) који је оптужен да је договорио поменуту пљачку, те пратио поменуту Бањалучанку и нападачима јавио када да крену.
Суђење је је одржано уз помоћ тумача за Грузијски језик Марине Лебенице из Пуле која је путем видео – линка из суда у том граду преводила шта се прича у судници у Бањалуци.
Процес против Грузина води вијеће бањалучког Окружног суда, али је рочиште одржано у Врховном суду Републике Српске који једини има могућност саслушања видео линком. Суђење је почело читањем оптужнице након чега је и саслушана оштећена Јелка Шајић, пише Глас Српске.
Бранилац оптуженог адвокат Стојан Вукајловић нагласио је да је ово први пут након осам мјесеци да његов клијент на језику који разумије чује зашто га терете.
Твалабешвили је истакао да је разумио превод оптужнице, али да са том ситуацијом нема ништа. Истакао је да је у БиХ дошао да тражи посао и да је продао ауто и позајмио новац да дође.
Свједок Јелка Шајић појаснила је да је тог дана када је опљачкана сав новац који је имала у двије торбе и цекеру понијела од куће у бањалучком насељу Лауш до мјењачнице “Код Јеле” која је власништво њене кћерке, а која се налази у близини Тржнице.
Појаснила је да се ради о породичном новцу који је понијела са собом јер су тог дана ишли на сахрану и нико није остао кући.
– Око 16 часова сам позвала таксисту Зорана који ме иначе вози. Покупио ме око педесет метара од мјењачнице и кћерка је с мном донијела торбе које сам узела код себе и кренула кући. Стила сам пред кућу око 16.20 часова и таман када сам ушла у двориште и кренула да отворим врата куће, с леђа ми је пришао момак и ухватио ме за раме. Тек када је кренуо да трга торбе, схватила сам да ме пљачка – рекла је Шајићева.
Појаснила је да је пљачкаш био лијеп, старости око 30 година, црн с брадицом, тамнопут и средње висине. Како је рекла убрзо након што је тај момак ухватио из аута је истрчао други нападач и отели су јој торбе и убацили на задње сједиште возила које стало уз капију дворишта.
– Притрчала сам ауту у намјери да их спријечим, а возач је додао гас и пала сам и повриједила се. Видјела сам да је возач имао наочаре и да је висок. Борила бих се ја с њима да ми није била унука у кући. Ако је то био Грузијац нема шансе да их неко није довео до моје куће – рекла је Шајићева.
Додала је да је ауто у којем су били пљачкаши било 50 метара ниже паркирано од њене куће и да су јој комшије рекле да су га ту виђале три дана.
– Нисам примијетила да ме прате, а знам да су комшије фотографисале ауто и записале таблице – рекла је Шајићева.
Она је на питање Твалабешвилијевог адвоката Стојана Вукајловића рекла да оптуженог не познаје те је признала да новац није био осигуран.
Адвокат је више пута инсистирао да му каже одакле јој новац те како је пословала мјењачница, да ли је издавала потврде о трансакцијама да ли су имали уговор с неком банком.
Шајићева је појаснила да је она само помагала кћерки чија је мјењачница и да она с послом нема везе те је замолила да је не малтретира. Адвокат је питао и које је Изет Бегановић и има ли везе са новцем, нашто је свједок одговорила да јој је зет.
Након тога јој је прочитао исказ из истраге у којем је рекла како је Бегановић њеној кћерки, а својој снахи, у посљедњих годину дао 1.3 милиона КМ и да је кћерка подигла два кредита од 120.000 и 60.000 КМ, као и још с рачуна 300.000 КМ јер је имала намјеру да купи стан. Шајићева је одговорила да је то тачно.
Републичко тужилаштво терети Твалабешвилилија да је, у сарадњи са Г. П. И. М. и К. Н. и за сада више непознатих особа, договорио крађе новца од власника мјењачница на подручју Српске током 2024. године.
Према оптужници, пратили су активности мјењачница и власника као и упосленика, а након детаљног планирања, 14. маја лани од Јелке Шајић су испред куће у бањалучком насељу Лауш отели торбе са два милиона КМ.
Како се наводи Твалабешвили и његови сарадници пратили су кретање оштећене, а након што је напустила мјењачницу и с торбама кренула кући Твалабешвили је обавијестио Г. П., И. М, и К. Н. Додаје се да су они „сеат алтеом” отишли до куће Шајићеве те су Г. П., И. М, трчећи, након што је она ушла у двориште куће, пришли јој с леђа и из руке истргнули торбе у којима се налазило око два милиона КМ и побјегли.
Оптужница Грузина терети за извршење кривичног дјела у саставу криминалног удружења и тешку крађу. Ово криминално удружење, према оптужници организовала је за сад непозната особа.
Уводне ријечи
Тужилац Горан Гламочанин износећи уводне ријечи истакао је да ће током поступка доказати да је оптужени Грузин починио оно што се терети, те да је заједно са сарадницима до детаља осмислио план пљачке и бијега.
– Ухапшен је на аеродрому у Сарајеву када је кренуо да побјегне из земље и код њега је нађен дио новца који потиче из кривичног дјела –рекао је Гламочанин.
Бранилац оптуженог адвокат Стојан Вукајловић је истакао да је оптужени Твалабешвили осам мјесеци провео у притвору, а да не зна зашто се терети јер му није омогућен превод на грузијски језик.
Између осталог је нагласио да се његов клијент нашао у погрешно вријеме на погрешном мјесту, а да се све заснива на претпоставкама и да нема доказе његове везе са пљачкашима. Нагласио је да је изјава оптуженог састављена на српском, без превода на грузијски језик који једино разумије. Подсјетио је да је одбрана инсистирала да се вјештачи његов телефон да се види да нема везе са тим, али то није урађено.
Малтретирање
Адвокат Стојан Вукајловић је истакао да је оптужени Ное Твалабешвили проживио тортуру у полицији и да су му стављали кесу на главу.
– Био му је угрожен живот и имао је повреде, а није му омогућена хоспитализација. Након тога је притворен. Кршена су његова људска права-нагласио је Вукајловић.