Нико као бака није умио да направи слатке празне крофне тако да буду ваздушасте, лагане, скроз шупље унутра као да су од облака, а не од теста.
Ова посластица у Србију је дошла утицајем аустро-угарске културе, али смо је ми прилагодили нашим укусима и обичајима, пише Задовољна.рс.
Њихов маслац наше баке замениле су свињском машћу и управо је то направило највећу разлику у односу на оне рецепте које данас можете да пробате на улицама Беча или Берлина.
Иако се данас у специјализованим посластичарницама и разним радњама могу наћи крофне пуњене свим и свачим, од пистаћи крема, до ореа и ваниле, код куће и даље највише волимо оне старинске, празне, или једноставно пуњене џемом, кремом, чоколадом.
Ово последње можда највише подсећа на море и продавце који су плажом носили у великој корпи и продавали их вичући „вруће крофне, вруће крофне“.
Алил, било да преферирате старе домаће крофне или пак модерне верзије крофни без квасца, суштина остаје иста – ово је непоновљив укус одрастања који нас увек обузме носталгијом.
А ево како су их правиле наше баке.
Састојци:
- 500 г брашна
- 60 г свежег квасца (или 14 г сувог квасца)
- 250 мл млека (млако)
- 2 кашике шећера
- 2 жуманца
- 2 кашике масти
- 1 кашичица ванилин шећера
- 1 прстохват соли
- Шећер у праху за посипање
- Уље за пржење
Припрема:
Ако користите свјеж квасац, измрвите га и помешајте са 1 кашиком шећера и 100 мл млаког млека. Оставите да одстоји 10-15 минута док не постане пенасто.
Ако користите суви квасац, само га помешајте са брашном и пређите на следећи корак.
Са стране сједините жуманца, преостали шећер, маст и преостало млеко, затим у великој чинији помешајте брашно, ванилу и со, направите удубљење у средини и додајте припремљену смесу са жуманцима. Мешајте док не добијете глатко тесто.
Пребаците тесто на побрашњену површину и месите око 10 минута док не постане глатко и еластично.
Ако је тесто превише лепљиво, додајте мало брашна.
Ставите тесто у науљену чинију, покријте чистом крпом и оставите да нарасте на топлом месту око 1 – 1,5 сати, или док се не удвостручи у величини.
Када је тесто надошло, извадите га из чиније и на побрашњеној површини га разваљајте на дебљину од око 1 цм. Користећи модлу за крофне или чашу, изрежите кругове.
Ставите изрезане кругове на побрашњену тацну, покријте их крпом и оставите да надођу још 30 минута.
У дубоком тигању загрејте довољно уља за пржење крофни (на око 175°Ц). Пржите крофне у серијама, по неколико минута са сваке стране, док не постану златно смеђе и хрскаве.
Пазите да не препуните тигањ како би се крофне равномерно пржиле.
Након пржења, ставите крофне на папирне убрусе да упију вишак уља.
Док су још топле, поспите их шећером у праху.
Ове празне крофне су мекане и укусне саме по себи, али их можете послужити и уз различите мармеладе, чоколаде или чак сладолед ако желите додатни ужитак, пише Задовољна.рс.