1204 – Крсташи који су у Четвртом крсташком рату кренули у Свету земљу да ослободе Христов гроб, заузели су Константинопољ (Цариград), претворивши га у центар тзв. Латинског царства. Византија га је повратила 1261. Под турску власт пао је 1453. и као Истанбул био престоница Османлијског царства до 1923.

1654 – Ирска и Шкотска су се ујединиле са Енглеском.

1684 – Умро је Николо Амати (Николо Амати), највећи мајстор међу градитељима виолина породице Амати из италијанског града Кремоне.

1861 – Нападом снага Конфедерације (јужне државе САД) на тврђаву Самтер у Јужној Каролини почео је амерички грађански рат.

1871 – Рођен је грчки генерал и политичар Јоанис Метаксас. Као премијер и министар војске 1936. распустио је парламент и као фашистички диктатор владао до 1941, али није доживео немачку окупацију.

1877 – Велика Британија анектирала је бурску јужноафричку републику Трансвал.

1877 – Русија је објавила рат Турској.

1913 – Рођен је амерички џез-музичар Лајонел Хемптон. Радио је са Лујом Амстронгом и Бенијем Гудманом. Увео је инструмент вибрафон у џез-састав.

1933 – Рођена је шпанска оперска певачица Монсерат Кабаље, један од водећих светских сопрана у извођењу Вердија и Доницетија.

1938 – Умро је руски оперски певач Фјодор Иванович Шаљапин, најчувенији бас у историји опере.

1941 – У авионском удесу у Грчкој погинуо је историчар Владимир Ћоровић, професор Београдског универзитета и члан Српске краљевске академије.

1941 – Немачке трупе су у Другом светском рату ушле у Београд.

1945 – Умро је председник САД Френклин Делано Рузвелт који је од 1932. четири пута биран за председника, као кандидат Демократске странке. Његовом заслугом САД су превладале економску кризу 1930-их година („Њу дил“), а у Другом светском рату напустио је изолационистичку политику САД и придружио се европским савезницима у рату против нацистичке Немачке. Место председника је од оболелог Рузвелта 1945. преузео дотадашњи потпредседник Хари Труман.

1961 – Совјетски Савез је послао првог човека у космос. У свемирској капсули „Восток И“ космонаут Јуриј Гагарин начинио је круг око Земље за 108 минута.

1962 – Умро је француски вајар и сликар руског порекла Антоан Певзнер, један од најистајнутијих у покрету руских конструктивиста. Пре егзила у Француску 1923. године, припадао је групи авангардних руских уметника са Казимиром Маљевичем, Владимиром Татљином и Наумом Габоом.

1966 – Бомбардери америчке авијације извели су прве нападе на Северни Вијетнам.

1980 – У војном удару под вођством наредника Семјуела Доа убијен је председник Либерије Вилијам Толберт. До је суспендовао устав, прогласио се председником и наредио стрељање 13 највиших представника бившег режима.

1981 – Умро је амерички боксер Џое Луис, првак света у тешкој категорији рекордних 12 година (1937-1949), са 68 победа у 71 мечу. Титулу првака света одбранио је 25 пута.

1987 – Двојица совјетских космонаута, Александар Лавејкин и Јуриј Романенко „шетајући“ космосом успешно су повезала космички модул с орбиталном станицом „Мир“.

1993 – Током контроле „зоне забрањеног лета“ изнад Босне и Херцеговине француски авион типа „мираж“ срушио се у Јадранско море.

1997 – Бивши краљ Лека I вратио се у Албанију после 58 година изгнанства.

1999 – У НАТО бомбардовању СР Југославије погођен је путнички воз на мосту у Грделичкој клисури. Погинуло је 55 путника, а више десетина их је рањено.

2001 – У месту Лорјан, у Француској, деактивирана је бомба заостала из Другог светског рата тешка 250 килограма. Бомба је нађена на градилишту у центру града, између градске куће и стадиона.

2001 – Након интервенције америчког председника Џорџа Буша Кина је пристала да после 11 дана ослободи 24 члана посаде америчког шпијунског авиона.

2002 – Председник Венецуеле Уго Чавес поднео је оставку под притиском официра, након жестоких сукоба његових присталица и противника у којима је погинуло 17 људи. У року од 48 сати Чавес је декретом враћен на место председника и на тој дужности је био до 5. марта 2013. када је умро.

2005 – Европска комисија је у Стразбуру усвојила студију о изводљивости за Србију и Црну Гору, којом је њиховој државној заједници омогућен почетак преговора о Споразуму о стабилизацији и придруживању (ССП) са ЕУ. У октобру те године у Београду је свечано проглашен почетак преговора са ЕУ.

2006 – Умро је Раџ (Рај) Кумар, звезда више од 200 индијских филмова. У нередима међу његовим обожаваоцима погинуло је седморо људи.

2015 – У нападу на полицијску станицу у Ел Аришу, на северном Синају погинуло је четрнаест људи, углавном египатских полицајаца. Ово је један од серије напада чија су мета египатске снаге безбедности и за које је одговорност преузео огранак екстремистичке војске „Исламска држава“.