1587 – Енглески гусар, а касније и адмирал, сер Франсис Дрејк, ушао је у луку Кадиз и потопио шпанску флоту.

1588 – Умро је Паоло Веронезе, један од најзначајнијих сликара Венецијанске школе у 16. веку.

1689 – У Риму је умрла шведска краљица Кристина Аугуста. Краљица је постала 1632. у осмој години, а абдицирала је 1654. због тајног преласка у римокатоличку веру која је у Шведској била забрањена.

1713 – Римско-немачки цар Карл VI издао је статут породице Хабзбург „Прагматична санкција“ да би осигурао престо за ћерку Марију Терезију.

1775 – Поразом британске војске код Лексингтона и Конкорда почео је амерички рат за независност од Велике Британије. Конгрес САД објавио је истог дана 1783. завршетак рата.

1824 – Енглески песник Џорџ Гордон Бајрон умро је од маларије у Грчкој, где је учествовао у борби Грка за ослобођење од Турака („Чајлд Херолд“, „Каин“, „Манфред“, „Дон Жуан“).

1839 – Потписан је Лондонски споразум којим су европске државе признале независност Краљевине Белгије.

1867 – Турски изасланик предао је на Калемегдану кнезу Михаилу Обреновићу кључеве Београда и других српских градова из којих се повукла турска посада. Као симбол османске суверености над Србијом остала је турска застава, уз српску, на зидинама Београдске тврђаве.

1881 – Умро је енглески политичар и државник Бенџамин Дизраели. Био је лидер конзервативаца 1868. и премијер два пута – 1868 и 1874-80.

1882 – Умро је енглески природњак Чарлс Роберт Дарвин, аутор теорије о еволуцији живих бића коју је објавио у књизи „Постанак врста путем природног одабирања“.

1906 – Умро је француски физичар и хемичар Пјер Кири, један од утемељивача науке о радиоактивности. Са супругом Маријом Кири-Склодовском и Анријем Бекерелом поделио је 1903. Нобелову награду за физику.

1911 – У Португалу је одвојена црква од државе.

1921 – Ступио је на снагу закон о подели Ирске на Републику Ирску и Северну Ирску, која је остала покрајина Велике Британије.

1932 – Влада Краљевине Југославије донела је Закон о заштити земљорадника којим је проглашен шестомесечни мораторијум на дугове и обустављена присилна заплена имовине. Око 709.000 сељака дуговало је седам милијарди динара, махом лихварима и трговцима.

1943 – Почео је устанак Јевреја у Варшави, који је, уз више хиљада жртава, угушен 16. маја. Немачки нацисти су током борби потпуно разорили и спалили Варшавски гето, а 58.000 људи послато је у концентрационе логоре.

1945 – Америчке трупе у Другом светском рату заузеле су немачки град Лајпциг.

1951 – У Лондону је одржано прво такмичење за мис света. Победила је мис Шведске.

1960 – Први председник Јужне Кореје, Сингман Ри повукао се са власти под притиском студентских протеста широм земље због изборних превара.

1967 – Умро је немачки државник Конрад Аденауер, један од оснивача и лидер Хришћанско-демократске уније (ЦДУ) после Другог светског рата, канцелар Западне Немачке од 1949. до 1963. године.

1975 – Индија је лансирала први вештачки сателит.

1984 – Лансиран је први кинески телекомуникациони сателит.

1993 – Више од 80 припадника једне америчке верске секте, укључујући њиховог вођу Дејвида Кореша, убили су федерални агенти кад су – после 51 дана опсаде – упали у седиште секте у тексашком граду Вако.

1994 – У Француској је на доживотну робију осуђен нацистички ратни злочинац из Другог светског рата Пол Тувије.

1995 – Од експлозије аутомобила бомбе у деветоспратној згради федералних институција у Оклахома Ситију (САД) погинуло је 168, а више од 400 људи је рањено. Напад је извршио бивши амерички војник Тимоти Меквеј (Тимотхy МцВеигх) над којим је 2001. извршена смртна казна.

2002 – У својој вили у Италији умро је норвешки антрополог, научник и истраживач Тор Хејердал који се прославио када је на сплаву Кон-Тики 1947. прешао пацифик.

2003 – Сомалијски председник Дахир Ријали Кахин проглашен је победником првих вишестраначких председничких избора у тој земљи. Он је добио само 80 гласова више од свог противника.

2004 – Умро је Британац Норис Маквертер који је са својим братом близанцем Росом 1955. основао „Гинисову књигу рекорда“.

2005 – Јозеф Рацингер, 78-годишњи немачки кардинал изабран је за новог папу, наследника Јована Павла ИИ. Рацингер је узео име Бенедикт XVI, његов понтификат је трајао до краја фебруара 2013. када се добровољно повукао.

2006 – Врховни касациони суд Италије потврдио је изборну победу коалиције левог центра Романа Продија, на општим изборима у тој земљи и тиме одбацио притужбе премијера Силвија Берлусконија о неправилностима на изборима.

2009 – Британски књижевник, представник новог таласа у научној фантастици, Џејмс Грахам Балард преминуо је у 79. години. Његови најпознарији романи су Судар и Империја сунца оба адаптирана у филмове.

2013 – Премијери Србије и Косова Ивица Дачић и Хашим Тачи потписали су у Бриселу споразум о нормализацији односа Београда и Приштине, у присуству високе представнице Европске уније Кетрин Ештон.