1586 – Умро је Иштван Батори (Истван Батхорy), кнез Трансилваније од 1571. и пољски краљ од 1575, који је током владавине успео да консолидује прилике у земљи и да осигура пољску превласт на Балтику. Основао је универзитет у Виљнусу 1579.

1821 – Рођен је Гистав Флобер (Густаве Флауберт), класик француског реалистичног романа, аутор дела „Госпођа Бовари“ због којег је био оптужен за повреду јавног морала („Бувар и Пекише“, „Сентиментално васпитање“, „Саламбо“, „Искушења светог Антонија“).

1863 – Рођен је норвешки сликар Едвард Мунк (Мунцх) један од зачетника експресионистичког ликовног израза. Радио је портрете (Ибзен, Стриндберг, Маларме) и пејсаже, а међу његовим најпознатијим сликама су дело „Крик“ и „Девојке на мосту“.

1873 – У Србији је уведен динар као новчана јединица, чиме је отклоњен монетарни хаос и употреба више од 40 врста туђег металног новца – дуката, форинти, талира.

1894 – Јапанске трупе су почеле инвазију Кореје.

1896 – Ђуљиелмо Маркони (Гуглиелмо Марцони) је у Лондону први пут јавно приказао бежичну радиотелеграфију.

1913 – Слика Леонарда да Винчија (Винци) „Мона Лиза“ пронађена је у Фиренци, две године пошто је украдена из париског музеја „Лувр“.

1915 – Рођен је амерички певач и филмски глумац Френк Синатра (Франк), који је светску славу стекао низом музичких хитова попут песама „Странци у ноћи“ и „Њујорк, Њујорк“. Добитник је Оскара за филм „Одавде до вечности“.

1915 – Полетео је први авион начињен у потпуности од метала, који је конструисао Немац Хуго Јункерс.

1918 – Српска војска је по завршетку Првог светског рата ушла у Земун, чиме је окончана двовековна владавина Хабсбуршке монархије у том граду.

1920 – Конституисана је Уставотворна скупштина Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца. Рад скупштине, којом је председавао хрватски политичар Иван Рибар, трајао је више од шест месеци и окончан је доношењем Видовданског устава 28. јуна 1921.

1940 – Краљевина Југославија је у Другом светском рату потписала с Мађарском пакт о вечном пријатељству, у намери да побољша односе с Немачком.

1958 – Умро је српски правник и историчар Слободан Јовановић, професор Београдског универзитета, председник Српске краљевске академије, најзначајнији српски правни писац и теоретичар државе у 20. веку. Током Другог светског рата био је председник југословенске владе у емиграцији у Лондону (1942-43), а после рата је у одсуству осуђен на 20 година затвора на процесу Дражи Михаиловићу. Умро је у емиграцији у Великој Британији. Рехабилитован је одлуком Окружног суда у Београду 26. октобра 2007. године.

1958 – Умро је српски математичар, астроном и геофизичар Милутин Миланковић, оснивач катедре небеске механике на Београдском универзитету, творац теорије о померању Земљиних полова. Написао је више од 700 монографија, студија, уџбеника и популарних дела.

1963 – Кенија је постала независна држава у оквиру Британског комонвелта с Џомом Кенијатом (Јомо Кенyатта) као премијером. На исти дан 1964. постала је република, а Кенијата први председник.

1969 – Грчка се повукла из Савета Европе и тиме избегла да због војног режима и кршења људских права буде избачена из те европске институције.

1979 – Група генерала извршила је војни удар у Јужној Кореји и преузела власт.

1983 – Шиитски екстремисти активирали су аутомобиле бомбе испред америчке и француске амбасаде у Кувајту. Пет особа је погинуло, а 86 рањено.

1992 – На индонежанским острвима Флорес и Баби у земљотресу је погинуло најмање 2.200 људи.

1993 – Руси су на референдуму, првом слободном изјашњавању од 1917. изгласали нови устав којим је председник Борис Јељцин добио широка овлашћења. Спор око устава довео је почетком октобра до трагичног конфликта са комунистима и екстремним националистима у којем је погинуло више од 150 људи.

2000 – Еритреја и Етиопија потписале су у Алжиру мировни споразум којим је окончан двогодишњи рат око граница.

2000 – Умро је Ндабанинги Ситоле (Ситхоле) један од водећих црначких лидера 60-тих и 70-тих година прошлог века. Био је оснивач и председник Афричке националне уније Зимбабвеа, коју је основао 1963. године.

2002 – У Бечу је Стални савет ОЕБС-а одлучио да продужи мандате својих мисија на простору бивше Југославије.

2003 – Умро је бивши председник Азербејџана Хајдар Алијев (Хеyдар Алиyев) који се на политичкој сцени те земље налазио више од 30 година.

2005 – Амерички председник Џорџ Буш изјавио је да је око 30.000 грађана Ирака погинуло у рату у тој земљи, од почетка инвазије 20. марта 2003. године.

2008 – Умро Тасос Пападопулос, кипарски политичар и државник који је у периоду када је био председник Кипра (2003-2008) одбацио план Уједињених нација за поновно уједињење овог острва подељеног од 1974. на турски део, на северу и грчки део, на југу.

2012 – Хашки трибунал осудио је генерала Војске Републике Српске Здравка Толимира на доживотни затвор, прогласивши га кривим за геноцид над Муслиманима из Сребренице у лето 1995. године.

2014 – На загребачки аеродром Плесо слетео је први авион из Београда после 23 године.

2015 – Представници 195 земаља усвојили су у Паризу глобални споразум о борби против климатских промена и глобалног загревања планете. Циљ споразума представља одржавање глобалног загревања на испод два степена, односно до 1,5 степени Целзијуса, како су затражиле земље највише погођене климатским променама.